HELVACILAR ÇARŞISI PROJESİNİN İMZALARI ATILDI

HELVACILAR ÇARŞISI PROJESİNİN İMZALARI ATILDI
21 Nisan 2017 Cuma 16:53:49

Dicle Kalkınma Ajansı’nca (DİKA) düzenlenen “Güdümlü Projeler Mutabakat Toplantısı”nda 5 milyon tutarında Siirt Tarihi Çarşı Projesi masaya yatırıldı. Dicle Kalkınma Ajansı’nca (DİKA) düzenlenen güdümlü projeler mutabakat toplantısında, ‘Siirt Eski Çarşıların İyileştirme ve Rehabilitasyon’ yapım Projesi’nin imzaları atıldı.

Düzenlenen toplantıya, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Vali Yardımcısı Yunis Koç, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Butur, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşan Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 5 milyon TL ile Siirt’te uzun süredir yokluğu hissedilen projenin hayata geçirileceğini aktardı. 5 Milyon TL’lik kaynağın belki bu projelerin tamamını, bilhassa Tarihi Çarşı ile ilgili bölümün karşılanmasına yetmeyeceğini aktaran Vali Tutulmaz, ama en azından bir başlangıç olacağını, bundan sonraki projeleri tetikleyerek önayak olacağını söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Helvacılar çarşısı projesi ile kentin yıpranmış ve yoksullaşmış tarihi çarşısının rehabilitasyonunun yapılması ile ilin ekonomik hayatı içinde yeniden önemli bir yer haline gelmesinin sağlanması hedeflenmektedir. İçerisinde Siirt’in tarihi Ulu Camisinin de bulundu çarşı eski tarihlerden günümüze kadar ticaret, ibadet ve konaklama mekânlarına ev sahipliği yapmıştır. Çarşı içerisinde bakırcı, yemenici, kunduracı, demirci, sobacı, semerci, kilim ve battaniyeci esnafların yer aldığı birçok çarşı bulunmaktadır.

Proje ile Helvacılar çarşısı içerisinde bulunan Güres Caddesi ile bağlantılı olarak 905 ile 903 sokağın kesiştiği eski çarşıda bulunan dükkânların cephe ve sokak sağlıklaştırma ile rehabilitasyonu gerçekleştirilecektir. Uygulama projesinin çıktılarına göre dahil edilecek, sokak ve dükkan sayıları revize edilebilecektir. Siirt Tarihi Çarşıların yaklaşık maliyeti 5 milyon TL’dir.

Etkinlik Takvimi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi No:2 56100 SİİRT

Telefon : 0 484 223 22 60 – 0 484 223 95 64  
Mail       : info@siirt.bel.tr