Belediyemizden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Belediyemizden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği
9 Mart 2018 Cuma 11:32:10

Belediyemiz, 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle şehit aileleri, Aile Destek Merkezi, Kadın Sığınma Evi ve Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM) kalan kadınlara kahvaltı etkinliği düzenledi.

Bir Kahvaltı salonunda düzenlenen kahvaltı programına Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Vali Eşi Fulya Atik, Belediye Başkan vekilimiz Ceyhun Dilşad Taşkın, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, İl Emniyet Müdür vekili Saruhan Kızılay ile kentte bulunan kadınlar katıldı.

Belediye Başkan vekilimiz Ceyhun Dilşad Taşkın, “Kadınlar, yeri geldiğinde evde evi toparlayan, çocuklarının yetişmesini sağlayan, anne olan, eş olan, yeri geldiğinde sabah 8’den 5’e kadar mesaiye giden, tarlada erkeklerle birlikte mücadele eden, yeri geldiğinde vatan savunmasında Nene Hatun, kara Fatma olan vatan savunmasında erkeklerle birlikte mücadeleye girişen insandır” dedi.

Başkan Vekilimiz Taşkın “8 Mart Dünya Kadınlar günündeyiz. Bütün Dünya kadınlarının, Ülkemizdeki kadınların, Şehrimizdeki kadınların günü kutlu olsun.

Bizim kültürümüzde, geleneklerimizde, inancımızda ayrımcılığın hiçbir türünün yeri yoktur. Biz ne cinsiyet, ırk, dil, inanç hiçbir konuda ayrımcılık yapmayız. İnsan olmanın şerefini yaşıyoruz. Tarihimizde de dünyaya örnek olan milletlerden biriyiz. Bunun binlerce, yüzlerce örneği vardır. İnancımızda da öyledir. Bizim toplumumuzda, coğrafyamızda kadın cefakârlığıyla, fedakârlığıyla, sabır timsali olmasıyla bütün toplumun her aşamasına katkıda bulunmasıyla bilindiğini” belirtti.

Taşkın, “Bugün günümüzde de özellikle Kahraman Askerlerimiz Afrinde büyük mücadele içerisindedirler. Burada bakıyoruz kadın subaylarımız aynı fedakârlığın, cesaretin içerisinde bulunmakta. Vatan için orada ciddi bir mücadelenin içerisine girmektedirler. Annelerimiz, askerlerimizi gönderen eşleri bunlar için dua etmekte. Bunlar için buradan ne yapabiliyorsa bazen evinden börek yapıp göndermekte, bazen bir takım eşya göndermekte. Biz bu toplumun unsuruyuz. En başta insan olmanın şerefini taşıyoruz. Bizim cinsiyet ayrımcılığımız yoktur. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin insan hakları konusunda, insan haklarının içerisinde kadın haklarının kanunlaştırmasının konusunda dünyaya ilk örneklerini veren devletlerden bir tanesidir. Günümüzde de bu konuda çok ciddi çalışmalar devam etmektedir. Maalesef münferit bir takım olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bu olumsuzlukların da kaldırılması adına kadınlar, erkekler hep birlikte mücadele etmemiz gerekmektedir. Eğitim bu konuda önemlidir. Bizde ilimizde gerek Valiliğimiz, Belediyemiz olarak bu konuda çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. Bilinçlendirme çalışmaları, kadınların toplumla entegrasyonu, kadınların kişisel gelişimleri özellikle dez avantajlı durumda olan kadınlarımızın kişisel gelişimlerine yardım etme konusunda kurslarımızla, toplantılarımızla destek olmaya çalışıyoruz. Şuan belediyenin hizmetleri bir buçuk senedir yaklaşık binin üzerinde kadın değişik kurslardan geçmiştir. Girişimcilik kurslarına katılmıştır. Burada okuma yazma öğrenen kadınlarımız var. Kuranı Kerim okumayı, saz çalmayı, dikiş nakış, yapmayı öğrenen kadınlar var. Bu noktada da mutluyuz. 

Dünya Kadınlar gününde farkındalık oluşturmak adına hanım efendilere toplu taşıma araçları ücretsiz imkânı sağladık. Yine Siirt’te bulunan hanelerimize hemen hemen hepsine sembolik birer hediye takdim edeceğiz. Arkadaşlarımız ev ev geziyorlar. Ulaşabildiğimiz kadar iş kadınlarımıza, ev kadınlarımıza ulaşacağız. Siirtli hemşerilerime bir müjde vermek istiyorum. Çalışanı kadın olan güzel bir kadın merkezi yapacağız. Belki bölgemizde ilk olacak örneklerden bir tanesi bu. İçerisinde yüzme havuzu, saunası, hamamı, toplantı salonları, spor salonları, kurs salonları, kreşi, cep sineması olan, çevre düzenlemesi yapılan, park bahçesi olan yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak çok güzel bir kadın yaşam merkezi projemiz var. Şuan proje bitmek üzere. İhaleye çıkmak üzere. Arkadaşlarımız çalışmalarını devam ettiriyorlar. Bunu da inşallah Siirtli kadınlara hediye edeceğiz. Bugün ki kahvaltı etkinliğimize katılan bütün hanım efendilere de buradan şükranlarımız iletmek istiyorum. Teşekkür ediyorum” dedi.

Tüm kadınların günlerini kutlayan Siirt Valisi Ali Fuat Atik, kadınları ideoloji olarak görmediklerini aktardı. Atik, "Biz kadınlara gerçek anlamda değer verdiğimizi göstermek adına böyle bir organizasyonu Siirt belediyesiyle ortaklaşa düzenledik. İşinizi evlerinizi bıraktınız bizlerle birlikte oldunuz biz Türk milleti olarak kadınlarımıza farklı bir değer veririz. Kadınlarımız hem sosyal hayatta hem de devlet hayatında çok farklı bir yeri vardır. Dini açıdan da çok farklı bir yeri vardır. Biz öyle bir dinin öyle bir kültürün sahibiyiz ki mirasçısıyız ki biz bizim peygamberim döneminde cahiliye dönemini kapatmış biliyorsunuz ki o dönemde kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. Biz böyle bir kültürden gelen bir milletiz. Askerimiz Afrin'de terörle mücadele ederken Türk annelerinin Türk kadınlarının o askerlerimize o yavrularımıza o Mehmetçiklerimize nasıl bir şekilde pasta, börek yaptığını evlatlarımız orda ev yemeği yesinler diye uğraştıklarını gördük gururlandık. Türk kadını budur. 8 Mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun" dedi.

Kahvaltının ardından kadınlara, Vali Ali Fuat Atik, Vali Eşi Fulya Atik Belediye ve Başkan Vekilimiz Ceyhun Dilşad Taşkın tarafından hediyeleri verildi.

Etkinlik Takvimi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi No:2 56100 SİİRT

Telefon : 444 56 25  
Mail       : info@siirt.bel.tr