Coğrafyası

Genel Bilgiler: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğu ucunda yer alan Siirt doğudan Şırnak ve Van, kuzeyden Batman ve Bitlis, batıdan Batman, güneyden Mardin ve Şırnak İlleri ile çevrilidir. Bölge, Güneydoğu Anadolu düzlüklerinden sonra birden yükselmekte, doğu ve kuzey kesimleri bol yağış almaktadır. Bu nedenle, kuzeyden Muş Güneyi Dağları, doğudan Siirt Doğusu Dağlarıyla çevrili olan il alanı, Dicle Irmağı'nın önemli su toplama alanlarından birini oluşturmaktadır. İl topraklarının tümü Dicle Havzası'na girmektedir. Havza, Fırat, Kızılırmak ve Sakarya Havzaları'ndan sonra ülkenin dördüncü büyük su toplama alanıdır. Siirt yaz, kış bol yağış alan zengin çayırlarla kaplı yaylalar ile çevrilidir. 

Siirt'te karasal iklim hüküm sürmekte ve dört mevsim en belirgin özellikleriyle yaşanmaktadır. Doğu ve kuzey bölgelerinde kışlar daha sert ve yağışlı, güney ve güneybatı bölgelerinde ılık geçer. Yazları sıcak ve kuraktır.

Doğusunda Hakkari ve Van, kuzeyinde Van, Bitlis ve Muş, batısında Diyarbakır, güneyinde Mardin vardır.

Coğrafi konumu:  38°  34′  37°  22′  doğu boylamları ile  42°  54′ ve 40°  59′ kuzey enlemleri arasında yer alır.

Yüzölçümü:  11  003 km²

Toprakları:  %75,7 dağlar,  %21,5 platolar,  %2,8 ovalar.

Siirt’in ilçeleri:  Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Tillo, Şirvan

Dağları: Muş güney dağları ( Aydınlık dağı 2973 m. Subaşıdağı tepe 2721 m. ,  Tanrıdağı tepe  2044 m.),  Siirt doğusu dağları (Yalnızca dağı 2838 m. ,  Meydanı Süleyman tepe  2444 m. ,  Uğur tepe 1807 m. , Doğruyol dağı 2741 m. , Kapılı dağ 2631 m. , Küran dağı   2350 m.  , Yassı dağı  2180 m. Cudi dağı  2114 m. , Yama dağı 1263 m. , Dilek tepesi  1530 m.).

Akarsuları: Dicle ırmağı, Botan suyu, Garzan çayı, Behrancı deresi.

Bitki örtüsü: Ormanlar bitki örtüsünü meydana getirir.  Meşe ardıç ve çınar en önemli ağaçlarıdır. İlin güneybatı ve batı bölgeleri bozkırlık alandır.

Siirt  adı nereden gelmiştir: Siirt adının Sami dilinden geldiği sanılmaktadır. Kimi kaynaklarda bu adın kent anlamına gelen Keerl sözcüğünden kaynaklandığı  yazılıdır. Bu ad İslam kaynaklarında Esard, Saird, Siirt, Siird gibi çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Tarihi ve doğal güzellikleri: Sağlarca kaplıcası, Hista kaplıcası, Lif kaplıcası, Ulu cami, Çarşı cami, Hızır bey cami, İbrahim Hakkı türbesi, Sultan Memduh Türbesi, Nasreddin köprüsü.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Doğan Mahallesi Mithat Öktüren Caddesi No:2 56100 SİİRT

Telefon : 444 56 25  
Mail       : info@siirt.bel.tr